overlay

SEN BİR ADIM AT, BİZ SENİN İÇİN HAZIRIZ

SEN BİR ADIM AT, BİZ SENİN İÇİN HAZIRIZ

SEN BİR ADIM AT, BİZ SENİN İÇİN HAZIRIZ

 

Uyuşturucu, toplumların bugününü ve yarınını tehdit eden, özellikle genç kuşakları esir alan çok katmanlı, çok boyutlu bir sorun haline dönüşmüştür.

Geleceğimizin teminatı, istikbalimizin umudu olan evlatlarımızı bu tür tehditler karşısında korumak hepimizin önemli ve öncelikli vazifesidir. Bir tek evladımızın dahi uyuşturucu batağına düşmesi bizim için kabul edilemez.

Ülkemizde faaliyetlerini sürdüren ALO 191 Uyuşturucu ile Mücadele Danışma ve Destek Hattı, danışmanlık hizmetini 7 gün 24 saat esasına göre sürdürmeye devam etmektedir.

Bu aşamada ALO 191;

  • Çevrelerinde madde kullanılmadığı halde aile bireylerinin, ileride madde kullanımıyla hiç tanışmamaları için neler yapılabileceği konusunda bilgi almak isteyen ailelere,
  • Yakınlarından bir veya birkaçının henüz madde kullanıp kullanmadığını bilmeyen ancak yakınlarının riskli gruplarla birlikte olması sebebiyle kullanma durumlarını nasıl tespit edeceğini öğrenmek isteyenlere,
  • Ailelerinde veya yakın çevrelerinde madde kullanan kişilere nasıl yardımcı olunabileceğini öğrenmek isteyenlere
  • Kendisi madde kullanıcısı olup bırakmak isteyenlere,
  • Kendisi madde kullanıcısı olup o an madde almadığı için yoksunluk yaşayanlara,
  • Madde kullanımını bırakma sürecinde çeşitli sıkıntı yaşayanlara
  • Uyuşturucu madde etkisinde ciddi sağlık problemi yaşayan kişilerin yakınlarına yardımcı olmak amacıyla hizmet vermektedir.

Danışma hattı hizmetleri hakkında toplumun bilgilendirilmesi amacıyla bir web sitesi de

hayata geçirilmiştir.

Ulus Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 1987 yılında aldığı kararla, uyuşturucusuz temiz bir toplum hedefine ulaşma ve uluslararası alanda eylem ve işbirliğini güçlendirme konusundaki kararlığını vurgulamak amacıyla,  26 Haziran tarihini "Uluslararası Uyuşturucu Kullanımı ve Kaçakçılığı ile Mücadele Günü" olarak belirlemiştir. Bu kapsamda İl sağlık müdürlüğü olarak 26 Haziran 2018 günü saat 10.00 ve 17.00 arasında Balıklı Meydanında Sağlıklı yaşam aracıyla stant açılarak farkındalık çalışması yapılacaktır. 

26 Haziran Dünya uyuşturucu Kullanımı ve Kaçakçılığıyla Mücadele Gününün; ruhen, zihnen ve bedenen sağlıklı nesillerin yetişmesine vesile olmasını diliyoruz.