overlay

Organ Ve Kornea Bağışı Farkındalık Ziyaretleri

 Bilindiği üzere, tedavisi sadece organ ve doku nakli ile mümkün olan hastalıklar dünyada olduğu gibi, ülkemizde de önemli sağlık sorunlarından birisidir. İleri derecede kalp, karaciğer ve böbrek yetmezliği olan bazı hastaların tedavileri ancak organ nakli ile mümkün olabilmektedir. Ülkemizde yaşamını diyaliz tedavisi ile devam ettiren yaklaşık 40.000 böbrek hastası mevcuttur. Bazı kronik karaciğer ve kalp rahatsızlıklarında durum daha üzücü olup, diyaliz gibi yardımcı tedavileri olmadığı için bu hastalar organ bulamadıkları takdirde hayatlarını kısa sürede kaybetmektedirler. Son dönem böbrek yetmezliklerinde diyaliz tedavisi yerine, böbrek nakli yapılması, hastanın yaşam süresi ve kalitesini arttırmakta hem de ulusal bütçeye daha az maliyet getirmektedir.

Bu amaç doğrultusunda Organ ve Doku nakli hakkında farkındalık oluşturmak ve sağlık personelinin duyarlılığını arttırmak amacıyla, Müdürlüğümüz Sağlık Hizmetleri Başkanı Uzm Dr Mehmet Emin BİNDAL, Başkan Yardımcısı Uzm Dr Abdullah İhsan GÜRLER ve Sağlık Hizmetleri Birimi çalışanları ile birlikte Şehitkâmil Devlet Hastanesi yöneticileri ve yoğun bakım çalışanlarına ziyarette bulunulmuştur.

Konu kapsamında daha önce Organ Nakli Etik Komisyonda görev yapmış olan Emniyet İl Müdür Yardımcısı Osman İŞİSAĞ ziyaret edilerek, hem yeni görevinde “hayırlı olsun” dilekleri iletildi hem de 2020 yılı Gaziantep’te yapılan organ nakilleri konusunda emniyet teşkilatı çalışanlarına yönelik ortak platformda neler yapılabileceği konusunda istişare yapıldı. 

  • ob (1).jpeg
  • ob (2).jpeg
  • ob (3).jpeg