T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Gaziantep İl Sağlık Müdürlüğü

T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Gaziantep İl Sağlık Müdürlüğü

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

28 EYLÜL DÜNYA KUDUZ GÜNÜ

Güncelleme Tarihi: 27/09/2019

Kuduz, halk sağlığına tehdit oluşturan eski çağlardan beri bilinen önemli bir enfeksiyondur. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre her yıl yaklaşık 55.000 kişinin kuduz tanısı aldığı bilinmektedir. Özellikle Asya ve Afrika ile Latin Amerika’da hastalık yaygındır.

Kuduzun öneminin anlaşılması ve hastalığa ilişkin farkındalığın artırılması amacıyla Dünya Sağlık Örgütü, 28 Eylül’ü “Dünya Kuduz Günü” olarak ilan etmiştir. Kuduz, tilki, kurt ve çakal gibi yabani memeliler ile köpek, kedi, inek, koyun, keçi ve eşek gibi evcil memeli hayvanlarda görülmektedir.

Kuduzun başlıca bulaşma yolu kuduz enfekte hayvanların ısırmasıdır. Ayrıca insanlara bütünlüğü bozulmuş deri veya mukozalardan hasta hayvanın salyası ile bulaşabildiği gibi, bu hayvanların enfekte çiğ sütü ve et tüketimi ile bulaşabilir. Ancak riskli temas sonrasında gerekli tedbirler alındığı zaman hastalığı önlemek mümkündür. Köpek ve kedilerin her yıl kuduza karşı aşılanması hastalığın insanlara bulaşmasının engellenmesi açısından önemlidir.

Evcil hayvanınız şüpheli bir hayvan tarafından ısırılırsa hemen bir veteriner hekime danışılmalıdır. Eğer kuduz riskli temasa maruz kalırsanız, ısırık yarasını vakit kaybetmeden bol su ve sabunla en az 15 dakika yıkayınız ve derhal bir sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Hekiminiz gerekli görür, kuduz ve/veya tetanoz açısından aşı programına alırsa aşılarınızı aksatmadan uygulatınız. Kuduz hastalığının belirtileri ortaya çıktıktan sonra tedavisi olmayıp ölümle sonuçlandığından kuduz şüpheli temas durumunda özellikle yara tedavisi, kuduz aşısı ve kuduz antiserumu uygulamalarının hayat kurtarıcı olduğu unutulmamalıdır. Sağlık kuruluşlarımızda kuduz aşısı ve anti-serumlar ücretsiz olarak uygulanmaktadır.

Kuduz Hastalığı ile Savaşmak İçin ‘ÖĞRETİN, AŞILAYIN, YOK EDİN’

  • IMG-20190927-WA0042.jpg
  • IMG-20190927-WA0037.jpg
  • IMG-20190927-WA0040.jpg
  • IMG-20190927-WA0038.jpg
  • IMG-20190927-WA0044.jpg