overlay

Diyabet Destek Noktası Diyabet Aile Sağlığı Eğitim Programı (DASEP) Projesi Başladı

Bakanlığımız, Türkiye Diyabet Vakfı ve World Dıabetes Foundatıon arasında “Diyabet Aile Sağlığı Elemanı Eğitimi” Protokolü imzalanmıştır. Proje ile aile sağlığı çalışanlarının diyabet konusunda bilgi ve farkındalıklarının artırılması, eğitim alan aile sağlığı çalışanları tarafından diyabetle ilgili temel bilgilerin ve sağlıklı yaşam tarzı konusunda eğitimlerin diyabetli bireylere ve yakınlarına sunulması, 18 yaş üstü diyabetli bireylerin ve gönüllü yakınlarının hastalık ve tedaviye yönelik kapsamlı eğitimlerinin sağlanması amaçlanmıştır.

Protokol kapsamında belirlenen 20 ilde toplamda 210 aile sağlığı çalışanına ve belirlenen 7 ildeki toplamda 20 Göçmen Sağlığı Eğitim Merkezi’nde çalışan Türkçe bilen sağlık personeline diyabet eğitimleri verilmiştir. Protokol kapsamında yapılacak çalışmaların 3 yıl sürmesi planlanmaktadır.

İlimizde projenin tanıtım ve eğitim toplantısı Mehmet Ali Özkara ASM ve Tekstilkent GSM' de görev yapan 13 hekim ve 13 aile sağlığı çalışanının ve Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar, Kronik Durumlar, Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Birimi çalışanlarının katılımlarıyla Proje İl Koordinatörü olan Gaziantep Üniversitesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ersin AKARSU tarafından Divan Otel’de gerçekleştirilmiştir.

Mehmet Ali Özkara Aile Sağlığı Merkezi’nde Gaziantep Üniversitesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ersin AKARSU, Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Doktor Mehmet Emin İNCE, Halk Sağlığı Hizmetleri Başkan Yardımcısı Uzman Doktor Burcu GÜNSOY, Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar, Kronik Durumlar, Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Birimi Sorumlusu Doktor Eda OĞAN ve birim çalışanlarının gerçekleştirdiği toplantı ile diyabetli hastaların ve yakınlarının eğitim ve izlemlerine başlanılmıştır.

  • AQAU2942.JPG
  • AMCU9433.JPG
  • ICYY2076.JPG