overlay

9 MALIS ÇÖLYAK GÜNÜ İL ETKİNLİKLERİMİZ

Çölyak hastalığı, genetik yatkınlığı olan bireylerde buğday, arpa, çavdar gibi tahıllarda bulunan ve suda erimeyen gluten isimli proteine karşı duyarlılık sonucu gelişen otoimmün kronik bir hastalıktır. Hastalığın şu anda kanıtlanmış tek tedavisi ömür boyu diyetten buğday, arpa ve çavdar içeren besinleri tamamen çıkartmak suretiyle uygulanan tam glutensiz diyettir.

Çölyak hastalığı hakkında farkındalık oluşturmak amacıyla her yıl 9 Mayıs tarihi Çölyak Günü olarak etkinliklerle kutlanmaktadır. Bu kapsamda İl Sağlık Müdürlüğü olarak il merkezi ve ilçelerde yapmış olduğumuz faaliyetler aşağıda yer almaktadır:

Müdürlüğümüz Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar, Kronik Durumlar, Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Birimi’ nde görevli Dyt. Merve EYİNACAR ve Dyt. Seda Ş.YÜZBAŞIOĞLU ÇOBAN tarafından konuya dikkat çekmek, bilgilendirmek ve farkındalık oluşturmak amacıyla Abdülkadir Konukoğlu Fen Lisesi öğrencilerine eğitim verilmiş, broşürler dağıtılmıştır.

Şahinbey İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından Sankopark AVM’ de kurulan stantta vatandaşlarımıza broşürler dağıtılmış, vatandaşların soruları cevaplanmıştır.

Şehitkâmil İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından halkın konuya dikkatini çekmek, bilgilendirmek ve farkındalık oluşturmak amacıyla Demokrasi Meydanı’ nda stant açılmış,  aile sağlığı merkezlerinde halk eğitimleri verilmiştir.

Oğuzeli İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından semt pazarında stant kurularak broşürler dağıtılmış, vatandaşların soruları cevaplanmıştır.

Nizip İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından konuyla ilgili öğrencilere eğitimler verilmiş, broşürler dağıtılmıştır.

Nurdağı İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından ÇATOM’ da halk eğitimi gerçekleştirilmiştir.

Araban İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından konuyla ilgili öğrencilere eğitim verilmiştir.

İslahiye İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından semt pazarında stant kurularak broşürler dağıtılmış, vatandaşların soruları cevaplanmıştır.

Yavuzeli İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından ASM’ ye gelen vatandaşlarımıza broşürler dağıtılmış ve vatandaşların soruları cevaplanmıştır.

  • 4.jpeg
  • 6.jpg
  • 5.JPG
  • 8.JPG
  • 2.jpg
  • 7.jpg
  • 3.jpeg
  • 1.jpg