overlay

DİYABETLE MÜCADELEYE DESTEK PROGRAMI

DİYABETLE MÜCADELEYE DESTEK PROGRAMI EĞİTİMLERİMİZ TAMAMLANDI

Sanofi Sağlık Ürünleri Limited Şirketi ile Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü arasında imzalanan protokol gereği 2017 yılının 2. yarısından beri yürütülmekte olan “Diyabetle Mücadeleye Destek Programı” 05.12.2018 tarihi itibariyle tamamlanmıştır. Gaziantep’ in de yer aldığı 3 ilde (Gaziantep, Konya, Denizli) başlayan proje 9 ilde (Gaziantep, Ankara, Antalya, Bursa, Denizli, Erzurum, İzmir, Samsun, Trabzon) 2018 yıl sonunda tamamlanmış olacaktır. Proje diyabetli bireylerle veya yakınları ile eğitim yapılmasını amaçlayıp, diyabetli bireylerin yaşam kalitelerini artırmayı hedeflemektedir. Bu kapsamda Sanofi Firması’ nda görevli Diyabet Eğitim Hemşiresi Cansu OĞUR tarafından birimimiz koordinatörlüğünde gerçekleştirilen eğitimler, 25.09.2017 tarihinde başlamış ve aralıklı olarak toplamda 23 merkezde (ASM, sosyal tesisler, göçmen sağlığı merkezleri) yapılmış olup, 05.12.2018 itibariyle tamamlanmıştır Bu kapsamda 2018 yılında toplamda 800 diyabetli birey ve yakınına ulaşılmıştır.

Bunun yanı sıra 14 Kasım Dünya Diyabet Günü kapsamında ilimizde bir dizi faaliyetler gerçekleştirilmiştir:

14.11.2018 tarihinde Şahinbey Belediyesi Kurbanbaba Gençlik Merkezi’ nde birimimizde görevliDyt. Merve EYİNACAR tarafından ‘’Diyabetle Yaşam ve Diyabette Beslenme Tedavisi’’ konulu seminer gerçekleştirilmiştir. Eğitim sonrası açılan stantta birim çalışanları tarafından katılımcılara çeşitli broşürler dağıtılmış, kan şekeri, tansiyon, boy ve kilo ölçümleri yapılmıştır.Etkinliğe Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. Mehmet Emin İNCE, Halk Sağlığı Hizmetleri Başkan Yardımcısı Uzm.Dr.Burcu GÜNSOY, Şahinbey Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Mehmet KEMERLİ de katılım sağlamışlardır.

Gaziantep Üniversitesi tarafından 16.11.2018 tarihinde Yetişkin ve Çocuk Endokrinoloji Ana Bilim Dalı tarafından “Diyabet ve Aile”konulu konferans düzenlenmiştir ve birimimiz tarafından katılım sağlanmıştır. Seminer sonrasında Tip 1 diyabetli çocuklar ve aileleriyle pasta kesilip kutlama yapılmıştır.

Hasan Kalyoncu Üniversitesi tarafından 16-17 Kasım 2018 tarihlerinde 2. Halk Sağlığı Günleri “Diyabet ve Komplikasyonları” konulu sempozyum düzenlenmiştir ve birimiz tarafından katılım sağlanmıştır.

Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Endokrin ve Metabolizma Hastalıkları Anabilim Dalı, Diyabetle Yaşam Derneği Gaziantep Şubesi, diyabetli çocuklar, aileleri ve birimimizin katılımlarıyla 18.11.2018 Pazar Günü saat 10.00’ da Kavaklık Parkı Baro Lokali’nde toplanmak suretiyle diyabet farkındalık yürüyüşü düzenlenmiştir. Yürüyüş sonrası diyabetli çocuklarla kahvaltı etkinliği gerçekleştirilmiştir.

Şehitkâmil İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından Nurtepe Aile Merkezinde, Şehit Ahmet Bozkurt İlkokulundaeğitimler düzenlenmiştir. İstasyon Aile Sağlığı Merkezi bahçesindesağlıklı yaşam aracında kurulan stantta vatandaşlara konuyla ilgili bilgilendirme ve kan şekeri ölçümü yapılmıştır.

Şahinbey İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından Kurbanbaba Gençlik Merkezinde halk eğitimi düzenlenmiştir. Onur ASM de stant kurulup broşür dağıtılmıştır, ayrıca vatandaşlara Diyabet Eğitim Hemşiresi Şenel IŞIKLAR tarafından eğitim düzenlenmiştir.

Oğuzeli İlçe Sağlık MüdürlüğüObezite Danışma Birimi tarafından “Diyabet ve Aile” temalı yürüyüş gerçekleştirilmiştir. Yürüyüş Oğuzeli Kaymakamlığı’ nda başlamış, Çamlık Aile Bahçesi’ nde sona ermiştir. Yürüyüşe  Oğuzeli Kaymakamı Batuhan BİNGÖL, Oğuzeli Belediye Başkanı M.Sait KILIÇ,Oğuzeli İlçe Sağlık Müdürü Uzm.Dr.Mithat TEMİZER, kurumların çalışanları, öğrenciler ve vatandaşlar katılmışlardır.Katılımcılara tişört, şapka, elma ve su dağıtılmıştır. Açılan stantta diyabetle yaşam konulu broşürler dağıtılmış, kan şekeri ölçümü gerçekleştirilmiştir.

Nizip İlçe Sağlık Müdürlüğüne bağlı Salih Ekmekçi Sağlıklı Hayat Merkezi Obezite Danışma Birimi tarafından Sağlıklı Hayat Merkezi bahçesinde stant açılarak vatandaşlarımız bilgilendirilmiştir.

İslahiye İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından semt pazarında stantkurulmuş broşürler dağıtılarak vatandaşlarımız bilgilendirilmiştir. Cumhuriyet İlkokulunda öğrencilere ve İlçe Sağlık Müdürlüğü binasında gebelere konuyla ilgili eğitimler gerçekleştirilmiştir.

Nurdağı İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından Nurdağı Halk Eğitim Merkezinde ve Şehit Astsubay İbrahim Tıraş İlkokulunda eğitimler düzenlenmiştir.

Araban İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından “Diyabet ve Aile” temalı yürüyüş gerçekleştirilmiştir. Yürüyüş Araban Meslek Lisesi önünde başlayıp Araban İlçe Sağlık Müdürlüğü önünde son bulmuştur. Yürüyüşe Araban Meslek Lisesi öğrencileri ve sağlık çalışanları katılmıştır.

Karkamış İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından Halk Eğitim Merkezi’nde diyabet konulu eğitim verilmiştir.

Yavuzeli İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından Yavuzeli Halk Eğitim Merkezi’nde, Ballık, Süleymanobası,Hacımallı Sağlık Evleri’nde eğitimlergerçekleştirilmiştir.

Hafta boyunca Diyabetle Yaşam Derneği iş birliği ile Gaziantep Üniversitesi ve Çocuk Hastanesi başta olmak üzere 700 kişinin kan şekeri ölçümü yapılmıştır, kan şekeri yüksek olanlar sağlık kuruluşuna yönlendirilmiştir.

İlçe Sağlık Müdürlüklerinde görevli eğitim hemşireleri ve Obezite Danışma Birimlerinde çalışan diyetisyenler tarafından Okulda Diyabet Programı "Sağlıklı Gelecek İçin Diyabetin Farkındayız" eğitim projesi kapsamında diyabetli çocukların olduğu okullarda öğretmenleri ve ailelerinin de katılımıyla kasım ayı boyunca eğitimler gerçekleştirilmiştir. 2018 yılında başlayan bu eğitimlere 2019 yılında da devam edilecektir.