overlay

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü

25 KASIM KADINA YÖNELİK ŞİDDETE KARŞI ULUSLARARASI MÜCADELE GÜNÜ

Şiddet birçok açıdan etki yaratan çok yönlü bir olgu olup yarattığı sosyal ve psikolojik sonuçları sadece ulusal boyutta değil uluslararası boyutta da kendini hissettirdiği için son yılların önemli bir halk sağlığı sorunu haline gelmiştir.

Şiddetin en yaygın biçimlerinden biri olan kadına yönelik şiddet, kadınların haklarının ve temel özgürlüklerinin ihlalini oluşturmaktadır. Kadına yönelik şiddet, ulusal ve uluslararası tüm gelişmelere rağmen, coğrafi sınır, ekonomik gelişmişlik ve öğretim düzeyine bakılmaksızın tüm dünyada ve kültürlerde yaygın olarak görülen evrensel bir sorundur. Kadına yönelik şiddetin son yıllarda artması üzerine Birleşmiş Milletler Genel Kurulu kararı ile 1999 yılında kadına yönelik şiddete karşı toplumda farkındalığın ve duyarlılığın artırılması amacıyla her yıl 25 Kasım tarihi “Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü” olarak anılmaktadır. Bu kapsamda kadına yönelik şiddet konusunun gündeme gelmesi, tartışılması ve farkındalık oluşturulması amaçlanmaktadır.

Gaziantep İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığı tarafından “25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü” kapsamında 26 Kasım 2018 tarihinde Balıklı Meydanında Gaziantep Valisinin eşi Sayın Gülden GÜL Hanımefendi, Gaziantep İl Sağlık Müdürü Serdar SARIFAKI,  Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Mustafa YILDIRIM ve Tarım ve Orman İl Müdürünü Mehmet KARAYILAN’ın teşrifleriyle “Kadına Yönelik Şiddete Dur De!” konulu etkinlik düzenlendi.  Etkinlikte Gülden GÜL Hanımefendi ve Halk Sağlığı Hizmetleri Başkan Yardımcısı Uzm. Dr. Burcu GÜNSOY tarafından günün anlam ve önemi kapsamında konuşmalar yapıldıktan sonra etkinliğe katılan sağlık personelleri ve vatandaşlar ile birlikte  tuval boyama ve turuncu balon uçurma etkinlikleri yapıldı. Ayrıca 18 Kasım 2018 tarihinde Gaziantep Basket ve Beşiktaş Sompo Japan basketbol takımları arasında yapılan müsabakada takımlar sahaya “Kadına Şiddet İnsanlığa İhanettir.” pankartı ile çıktı.