T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Gaziantep İl Sağlık Müdürlüğü

T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Gaziantep İl Sağlık Müdürlüğü

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

KONTROL PROGRAMLARI İL KURULU GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Güncelleme Tarihi: 05/11/2019

Yirminci yüzyılda dünyada eğitim ve gelir düzeyindeki yükselme, beslenme alışkanlıklarının değişmesi, bulaşıcı hastalıkların kontrolü gibi etkenler ile beklenen yaşam süresi artış göstermiştir. Yaşam süresinin uzaması istenen bir şey olmakla birlikte, beraberinde bulaşıcı olmayan kronik hastalıkların görülme sıklığında da artış meydana gelmiştir. Bu hastalıklarda sürveyansın iyileştirilmesi, korunma ve kontrolde ülke odaklı önceliklerin belirlenmesi, özellikle gelişmekte olan ülkelerde tedavi hizmeti kalitesinin arttırılması ve bu alanda çalışan sağlık personelinin eğitiminin iyileştirilmesi önem arz etmektedir.

Bakanlığımızca kronik hastalıklar ve risk faktörleri ile mücadele amacıyla;

Türkiye Kronik Hava Yolu Hastalıkları Önleme ve Kontrol Programı,

Türkiye Böbrek Hastalıkları Önleme ve Kontrol Programı,

Türkiye Kalp ve Damar Hastalıkları Önleme ve Kontrol Programı,

Türkiye Sağlıklı Yaşlanma Eylem Planı ve Uygulama Programı,

Türkiye Kas ve İskelet Sistemi Hastalıkları Önleme ve Kontrol Programı uygulamaya konulmuş ve yürütülmektedir.

Söz konusu kontrol programlarının ülke genelinde uygulanması ve eylem planlarında yer alan aktivitelerin yerine getirilmesi, desteklenmesi ve koordinasyonunun sağlanması amacıyla her kontrol programı için 81 ilimizde il kurulları oluşturulması ihtiyacı hasıl olmuştur.

İlimizde de Kontrol Programları İl Kurulu1 Kasım 2019 Cuma günü saat 14.00 da Gaziantep İl Sağlık Müdürlüğü Toplantı Salonunda Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. Mehmet Emin İnce başkanlığında Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar Birim Sorumlusu Dr. Eda Oğan’ın sunumuyla başlamış olup birim faaliyetleri değerlendirilerek bir sonraki kurul için yeni hedefler belirlenmiştir.

Kurulumuza Gaziantep Üniversitesi ve Sanko Üniversitesi Öğretim Üyeleri, Ersin Arslan Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nden alanında uzman hekimler, Şahinbey, Şehitkamil ve Oğuzeli Belediyesi temsilcileri, Gaziantep İl Sağlık Müdürlüğü yetkilileri, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü ile Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü temsilcileri, Gaziantep Aile Hekimleri Derneği Başkanı, Gaziantep Yaşlıları Koruma Derneği Başkanı ve Türk Hemşireler Derneği Başkanı katılmıştır.

  • 20191101_144509.jpg
  • IMG-20191101-WA0051.jpg
  • 20191101_145021.jpg
  • 20191101_145922.jpg
  • IMG-20191101-WA0038.jpg
  • IMG-20191101-WA0067.jpg