overlay

DÜNYA ARTRİT GÜNÜNDE BEL SAĞLIĞINA DİKKAT ÇEKİLDİ

Bilindiği üzere Bakanlığımızca “Türkiye Kas ve İskelet Sistemi Hastalıkları Önleme ve Kontrol Programı” uygulamaya konulmuş olup bu doğrultuda ilimizde de çalışmalar sürdürülmektedir. 12 Ekim 2019 tarihi Dünya Artrit Günü olup, toplum farkındalığının arttırılması ve bilgilendirilmesi amacıyla bu gün kapsamında bel sağlığı konusuna dikkat çekilerek çeşitli faaliyetler ilimizde aşağıdaki şekilde gerçekleştirilmiştir.

Nizip İlçe Sağlık Müdürlüğüne bağlı tüm aile hekimlerine, aile sağlığı çalışanlarına kas iskelet sağlığı ve hastalıkları konulu eğitim verilmiştir. Masa başı egzersizleri anlatılmış risk faktörleri hakkında bilgilendirme yapılmıştır. Salih Ekmekçi Sağlıklı Hayat Merkezi’nde stant kurularak bel sağlığı ile ilgili broşürler dağıtılmıştır.Parklar, aile sağlığı merkezleri, sosyal tesisler ziyaret edilerek afiş ve broşür dağıtımı yapılmıştır.

Yavuzeli İlçe Sağlık Müdürlüğümüz tarafından Yavuzeli parkında Dünya Artrit Günü temalı yürüyüşüne Yavuzeli Kaymakamı, ilçe kurum amirleri, ilçe sağlık müdürlüğü ve bağlı birimlerde çalışan personeller katılmıştır.

         Şehitkâmil İlçe Sağlık Müdürlüğümüz tarafından; Eyüp Sultan Aile Merkezi ve Başak Konakları Aile Merkezi’nde eğitim verilmiş olup broşür dağıtılmıştır.

Şahinbey İlçe Sağlık Müdürlüğümüz tarafından; Kurbanbaba Aile Sağlığı Merkezi’nde stant kurulmuş olup bilgilendirme broşürleri dağıtılmıştır.

Nurdağı İlçe Sağlık Müdürlüğümüz tarafından; Nurdağı Uzay Çatılı Pazar yerinde stant kurulup, halkı bilgilendirmek için konu hakkında broşürler dağıtılmıştır.

İslahiye İlçe Sağlık Müdürlüğümüz tarafından; semt pazarında kurulan stantta konuyla ilgili broşürler dağıtılarak vatandaşlarımız bilgilendirilmiştir.

Oğuzeli İlçe Sağlık Müdürlüğümüz tarafından; Hayriye Deniz Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi ve Oğuzeli Anadolu Lisesi’nde eğitim verilmiştir. Semt pazarında kurulan stantta konuyla ilgili broşürler dağıtılarak vatandaşlarımız bilgilendirilmiştir. Ayrıca Oğuzeli Merkez ASM’ de stant kurularak bel sağlığı konulu broşürler dağıtılmıştır.

Araban İlçe Sağlık Müdürlüğümüz tarafından Fakılı Ortaokulu ve Hisar Ortaokulu’nda eğitim verilmiştir.

Karkamış İlçe Sağlık Müdürlüğümüz tarafından Aile Sağlığı Merkezi’nde stant kurularak farkındalık faaliyeti gerçekleştirilmiştir.

Ayrıca kas ve iskelet sistemi hastalıkları konusuna dikkat çekmek üzere ilimizde, ilçelerimizde, köylerimizde, kamu kurumlarımızda, okullarda, sosyal tesislerde, kuran kurslarında, parklarda ve aile sağlığı merkezlerimizde, eğitimlere ve etkinliklere yıl boyunca devam edilmesi planlanmıştır.

  • dd (1).jpeg
  • dd (1).jpg
  • dd (2).jpeg
  • dd (2).jpg
  • dd (3).jpeg
  • dd (3).jpg
  • dd (4).jpg
  • dd (5).jpg
  • dd (6).jpg
  • dd (7).jpg