T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Gaziantep İl Sağlık Müdürlüğü

T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Gaziantep İl Sağlık Müdürlüğü

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

Diyabet Destek Noktası Diyabet Aile Sağlığı Eğitim Programı (DASEP) Projesi

Güncelleme Tarihi: 06/05/2019

Bakanlığımız ile Türkiye Diyabet Vakfı arasında “Diyabet Aile Sağlığı Elemanı Eğitimi” Protokolü imzalanmıştır. Proje ile aile sağlığı elemanlarının planlanacak eğitimlerle diyabet konusunda bilgi ve farkındalıklarının artırılması, eğitimi alan aile sağlığı elemanları tarafından diyabetle ilgili temel bilgilerin ve sağlıklı yaşam tarzı konusunda eğitimlerin diyabetli bireylere ve yakınlarına sunulması, 18 yaş üstü diyabetli bireylerin  ve gönüllü yakınlarının hastalık ve tedaviye yönelik  kapsamlı eğitimlerinin sağlanması amaçlanmıştır.

Protokol kapsamında belirlenen 20 ilde (Adana, Ankara, Antalya, Denizli, Diyarbakır, Edirne, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Konya, Malatya, Mersin, Samsun, Şanlıurfa, Van,  Zonguldak)  toplamda 210 aile sağlığı çalışanına ve belirlenen 7 ildeki ( Ankara, , Gaziantep, Hatay, İstanbul, İzmir, Mersin, Şanlıurfa) toplamda 20 Göçmen Sağlığı Eğitim Merkezi’nde çalışan Türkçe bilen sağlık personeline diyabet eğitimleri verilecektir. Eğitimler Türkiye Diyabet Vakfı üyesi koordinatörler tarafından gerçekleştirilecektir. Protokol kapsamında yapılacak çalışmaların 3 yıl sürmesi planlanmaktadır.

İlimizde projenin tanıtım ve eğitim toplantısı 4 Mayıs Cumartesi günü 10:00-17:00 saatleri arasında Divan Otel' de gerçekleştirilmiştir. Programın açılışında saygı duruşu ve İstiklal Marşının söylenmesinin ardından Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar, Kronik Durumlar, Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Birim Sorumlusu Dr. Eda OĞAN tarafından proje ile ilgili süreç anlatılmıştır. Mehmet Ali Özkara ASM ve Tekstilkent GSM' de görev yapan 13 hekim ve 13 aile sağlığı çalışanının ve birim çalışanlarının katılımlarıyla gerçekleştirilen toplantıda,  Proje İl Koordinatörü olan Gaziantep Üniversitesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ersin AKARSU tarafından eğitim gerçekleştirilmiştir. Eğitime katılan aile sağlığı elemanlarına eğitim verdikleri hastaların takiplerinin yapılması amacıyla birer tablet de verilmiştir.


  • CEIN9447.JPG
  • FMAI0346.JPG
  • IMG_3892.JPG
  • KHZF0358.JPG
  • OZXN1716.JPG
  • TZSU4207 (2).JPG
  • TRQI0715.JPG
  • TAAG4311.JPG
  • BSID8703.JPG