T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Gaziantep İl Sağlık Müdürlüğü

T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Gaziantep İl Sağlık Müdürlüğü

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

14 Kasım Diyabet Günü Etkinlikleri

Güncelleme Tarihi: 19/11/2019

Dünya Diyabet Günü kapsamında ilimizde gerçekleştirilen faaliyetler aşağıda yer almaktadır:

Fitnat Nuri Tekerekoğlu Anadolu Lisesi’nde 11. sınıf öğrencilerine diyabet ve korunma yolları konusunda, birimimizde görevli Dyt. Ümran PEKTAŞ tarafından eğitim gerçekleştirilmiştir. Ayrıca 11. sınıflar arasında ‘’diyabet ve aile” teması ile gerçekleştirilen yarışma kapsamında hazırlanan kompozisyonlar birimimizce değerlendirilmiş olup, ilk üçe giren öğrencilere eğitim sonrasında adımsayar ve kalem seti hediye edilmiştir. Eğitim ve ödül takdimi sonrasında öğrenciler ile birlikte kültür fizik hareketleri yapılmış ve mavi balonlarla birlikte Diyabet Günü’nün simgesi olan ‘’mavi halka’’ oluşturularak farkındalık oluşturulmuştur.

GAÜN Tıp Fakültesi Çocuk Endokrinoloji ve Metabolizma Bilim Dalı öğretim üyeleri, Diyabetle Yaşam Derneği, tip 1 diyabetli çocuklar, aileleri ve birimimizin katılımı ile Kavaklık’ta yürüyüş etkinliği gerçekleştirilmiştir.

GAÜN Tıp Fakültesi Yetişkin ve Çocuk Endokrinoloji ve Metabolizma Bilim Dalı ile Diyabetle Yaşam Derneği’nin düzenlediği Diyabet ve Aile temalı, diyabet tedavisi ve diyabette ayak sağlığı konulu panele; Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. Mehmet Emin İNCE ve Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar Birim Sorumlusu Dr. Eda OĞAN ve birim çalışanları tarafından katılım sağlanmıştır.

Şehitkamil İSM tarafından, kurum çalışanlarının katıldığı yürüyüş etkinliği gerçekleştirilmiştir. Ayrıca sosyal tesis ve okul eğitimi gerçekleştirilerek farkındalık oluşturulmuştur.

Nizip İSM ve Obezite Danışma Birimi tarafından SHM önünde stant açılarak vatandaşlara bilgilendirme yapılmış, broşür dağıtılmıştır. Ayrıca GASMEK’ te ve okullarda eğitimler yapılarak konunun önemine dikkat çekilmiştir.

Oğuzeli İSM Obezite Danışma Birimi tarafından, Merkez ASM’de stant açılarak vatandaşlara broşür dağıtılmıştır. Ayrıca bir lisede eğitim gerçekleştirilerek farkındalık oluşturulmuştur.

Şahinbey, Nurdağı, Araban, İslahiye, Yavuzeli ve Karkamış İSM tarafından birçok okul, sosyal tesis ve kuran kursunda öğrencilere ve vatandaşlara eğitimler gerçekleştirilerek farkındalık oluşturulmuştur, broşür dağıtımı yapılmıştır.

Bunların yanı sıra, Türkiye Diyabeti Önleme ve Kontrol Programı kapsamında il merkezinde, ilçelerde, köylerde, kamu kurumlarında, sosyal tesislerde, kuran kurslarında, parklarda ve aile sağlığı merkezlerinde, eğitimler ve etkinlikler yıl boyunca devam etmektedir.  Ayrıca Okulda Diyabet Programı kapsamında, İl Milli Eğitim Müdürlüğünden diyabetli öğrencilerin bulunduğu okullar resmi olarak talep edilmiş olup, tüm ilçelerde başta bu öğrencilerin okulları olmak üzere tüm okullarda diyabet eğitimleri yıl boyunca devam edecektir. İlimizde pilot çalışma olarak gerçekleştirilen Diyabet Aile Sağlığı Çalışanı Eğitim Projesi de, Mehmet Ali Özkara ASM ve Tekstilkent GSM’de uygulanmaya devam etmektedir.  

  • 4.JPG
  • 2.JPG
  • 3.JPG
  • 6.jpg
  • 5.jpeg
  • 10.JPG
  • 9.jpg
  • 8.JPG
  • 7.JPG
  • 1.jpeg