overlay

03-09 Kasım Organ Bağış Haftası

ORGAN NAKLİ NEDİR?

Vücutta görevini yapamayacak derecede hasar gören bir organın yerine canlı bir vericiden veya ölüden alınan sağlam ve aynı görevi üstlenecek bir organın nakledilmesi işlemine organ nakli denir.

HANGİ ORGAN VE DOKULARIN NAKLİ YAPILMALIDIR?

Nakli Yapılan Organlar

-Böbrek, karaciğer, kalp, akciğer, pankreas, ince bağırsak

Nakli Yapılan Dokular

-Kalp Kapağı, kornea, kemik, kas dokusu, kıkırdak, tendon, yüz ve saçlı deri,  ekstremite (kol- bacak), üst solunum, uterus ve diğer.

ORGAN NAKLİ KİMLERDEN YAPILIR?

Kadavradan (Beyin ölümü gerçekleşmiş kişi) ve canlıdan organ nakli yapılabilir.

Kadavra Donör (Verici): Beyin ölümü gerçekleşmiş hastanın organları bağışlandığı takdirde bunlar kadavra donör olarak tanımlanmaktadır.

Canlı Donör: Organ nakli gereken hastanın eşi ve yakın akrabaları doku, kan grubu vb. uyum mevcut ise organ bağışında bulunabilmektedir. Sadece böbrek ve karaciğer nakli canlıdan yapılabilmektedir.

BAĞIŞLANAN ORGANLAR KİMLERE NAKLEDİLİR?

Bağışlanan organlar öncelikle tıbbi aciliyet durumu olmak üzere kan ve doku grubu uyumuna, yaş, boy, kilo gibi kriterlere bakılarak en uygun hastaya nakledilir.

Cins, ırk, din, dil, zengin-fakir ayrımı yapılmaz!

BEYİN ÖLÜMÜ NEDİR?

-Beyin ölümü, beyin fonksiyonlarının geri dönüşümsüz olarak kaybolmasıdır.

-Solunum ve dolaşım, solunum destek makinalarına bağlanarak kısa bir süre daha sürdürülebilmektedir.

-Yoğun Bakım Ünitelerinde verilen tıbbi desteğe rağmen ortalama 24-36 saat sonra diğer organlar da fonksiyonlarını kaybeder.

Beyin ölümünün gerçekleşmesinden sonra bu kişiler kadavra donör adayı olarak adlandırılırlar. Bu donör adayının organları bağışlanırsa, organlar hayati fonksiyonlarını kaybetmeden en kısa sürede alınarak bekleyen hastalara nakledilmelidir.

BEYİN ÖLÜMÜ İLE BİTKİSEL HAYAT ARASINDAKİ FARK NEDİR?

Beyin ölümü ile bitkisel hayat kavramları birbirinden farklıdır.

En önemli farkı bitkisel hayattaki hastaların solunumunun devam etmesidir.

Bu hastalar aylarca ya da yıllarca yaşamaya devam etmekte ve bazı durumlarda iyileşerek normale dönebilmektedir. Beyin ölümünde ise geriye dönüş mümkün değildir, tıbbi ölüm halidir.

ORGAN BAĞIŞI NEDİR?

Kişinin hayatta iken, serbest iradesi ile tıbben yaşamı sona erdikten sonra organ ve dokularının başka hastaların tedavisi için kullanılmasına izin vermesidir. Sadece yoğun bakım ünitesinde beyin ölümü kararı alınması halinde organlar kullanılabilmektedir. Diğer ölüm hallerinde organlar alınmaz.

KİMLER ORGAN BAĞIŞINDA BULUNABİLİR VE NERELERE BAŞVURABİLİR?

18 yaş veya üstünde olup, akli dengesi yerinde olan herkes;

-Sağlık Müdürlüklerine, Tüm Kamu ve Özel Hastanelere, Aile Sağlığı Merkezlerine, Toplum Sağlığı Merkezlerine başvurarak organ ve doku bağış belgesi alabilir.

  • Organ Bağış Haftası_Ek_422d3eb7-57ed-45b0-933d-f02ce2419503.jpg
  • Organ Bağış Haftası_Ek_429ca1f3-89b2-4a2e-9384-6141204a20f6.jpg
  • Organ Bağış Haftası_Ek_d4812093-ebb4-408e-9921-aa366b232fa3.jpg