overlay

1-7 EKİM EMZİRME HAFTASI

Bütün bebekler ve çocuklar, sağlıklı olmak ve sağlığını korumak için yeterince beslenme hakkına sahiptir. Anne sütü ile beslenme, bebeklere ve çocuklara bu hakkı sağlayan en ideal yöntemdir. Bebeklik ve çocukluk çağında, onları tüm hastalıklardan korumak için anne sütü ile beslenme, anne sütünün mükemmel özellikleri nedeni ile vazgeçilmez bir unsurdur. Anne sütü ile beslenmenin anne ve bebek sağlığı açısından pek çok yararı vardır. Anne sütü ile beslenme bebeğin sadece bugünkü sağlığı için en uygun beslenme olmayıp bebeğin gelecekteki sağlığı için de çok önemli olumlu etkileri bulunmaktadır.

 

Bebeklerin, hayatlarının ilk 6 ayında sadece anne sütü ile beslenmeleri, 6. aydan sonra ek gıdalara başlanarak emzirmenin 2 yaşına dek sürdürülmesi onlar için en ideal beslenmedir. Tüm bebeklerimizin (özel tıbbi durumları olanlar hariç) doğar doğmaz emzirilmeye başlanması ve ilk 6 ay boyunca sadece anne sütü ile beslenmesi, 6. Ayda ek gıdalara başlanarak anne sütü beslenmenin, emzirmenin 2 yaş ve ötesine dek sürdürülmesi amaçlanmaktadır.

 

Anne sütü ile beslenmenin teşvik edilmesi, emzirmenin korunması ve desteklenmesine yönelik olarak, 1991 yılından itibaren UNICEF ve WHO (Dünya Sağlık Örgütü) işbirliğinde “Anne Sütünün Teşviki ve Bebek Dostu Sağlık Kuruluşları”  programı yürütülmektedir. Uluslararası standartlar kapsamında doğru anne sütü uygulamalarını rutin hizmet sunumuna yansıtan birinci, ikinci, üçüncü basamak sağlık kurumlarına “Bebek Dostu” unvanı verilmektedir. Bebek Dostu unvanı sadece sağlık kurumları ile kısıtlı olmayıp, anne sütü ile beslenmeyi destekleyen tüm kurumlara, işyerlerine, fabrikalara da “Bebek Dostu” unvanı verilmektedir.

 

Ulusal ve uluslararası düzeylerde Anne Sütünün bebek beslenmesi ve sağlığındaki birincil ve vazgeçilmez yeri üzerinde önemle durulmaktadır. Anne sütünün önemini vurgulamak, toplumu bilgilendirmek ve dikkatini çekmek amacıyla 1-7 Ekim haftası “Dünya Emzirme Haftası” olarak kutlanmaktadır.

Bebeklerimizin bugünkü ve yarınlardaki sağlığı için en mükemmel beslenme şekli olan anne sütü ile beslenme tüm bebeklerimizin en doğal hakkıdır. Bebeklerimizi bu eşsiz besinden mahrum etmeyelim ve ilk 6 ay sadece anne sütü, 6. aydan sonra ek gıdalarla birlikte 2 yaş ve sonrasında da anne sütü ile beslemek için tüm toplumu işbirliğine davet ediyoruz.