overlay

ECZANELERDEN İLAÇ TEMİN SORUNU HAKKINDA

Ocak ayı itibariyle vatandaşlar tarafından Müdürlüğümüze yapılan eczanede reçeteli ilaçları bulamama başvurularının artması üzerine, Sağlık Hizmetleri Başkanlığı Tıbbi Cihaz ve Eczacılık Birimi tarafından ilimizde ilaç üretimi ile ilgili firmalar olmadığından ilimizdeki eczanelere ilaç tedariği sağlayan ecza depolarına 27.01.2020 tarihinde denetim yapılmıştır.

Yapılan denetimlerde ilaç stoklama, bazı ilaçları var olduğu halde satışa kapatma gibi durum olup olmadığı değerlendirilmiştir.  Ecza depolarının aylık fatura sayıları ve tutarları ile günlük fatura sayısı ve tutarları incelenmiştir.

Yapılan incelemede satış hareketlerinde azalma görülmemiş olup Ocak 2020 ‘de satış artışları tespit edilmiştir. İlaç bazında yapılan incelemede eczanelerde bulunmadığı gerekçesiyle Müdürlüğümüze başvuru yapılan Epleday tablet, Hibor 3500, Regen–D jel, Rilutek tablet, Sandimmun neoral isimli ürünlerin ecza depolarında da bulunmadığı tespit edilmiştir.

Konu hakkında ecza depoları temsilcileriyle yapılan görüşmelerde ilaç firmalarının her yıl sonunda yıllık bakım yaptığından dolayı üretimde kısıtlamalar yaptıklarını, bu nedenle ilaç tedariğinde sıkıntılar yaşadıklarını, tedariğinde sorun olan ilaçların az sayıda geldiğini ve kendilerinin de eczanelere tevzi olarak az sayıda paylaştırarak satışlarını yaptığını, depoda stok bulunduramadıklarını belirtmişlerdir. 

Müdürlüğümüzce yapılan incelemeler sonucu depolarda ilaç stoklama gibi durumun olmadığını, depoda bulunan ilaçların satışlarının devam ettiği, ilaç firmaları kaynaklı sorunlar olduğu belirlenmiştir.

Sonuç olarak bazı ilaçların bulunmaması ile ilgili durumun geçici olduğu, sıkıntıların üretim kaynaklı olduğu ve şubat ayının sonunda sorunun ortadan kalkacağı düşünülmektedir.