overlay

YAŞLILAR GÜNÜ ETKİNLİKLERİMİZ

Doğum oranlarının düşmesi ve teknolojik gelişmelerin sağlık hizmetlerinde etkili kullanımı, bilinçli beslenme ve hareketli yaşam, ortalama yaşam beklentisinin uzamasına ve yaşlı nüfusun toplam nüfus içerisindeki payının artmasına olanak sağlamıştır. Yaşlı nüfus artış hızına paralel olarak yaşlılık ve yaşlı sağlığı konularında farkındalık yaratmak amacıyla tüm dünyada 1 Ekim Dünya Yaşlılar Günü olarak anılmaktadır.

Yaşlılık döneminde sık karşılaşılan sağlık sorunları hakkında farkındalık oluşturmak amacıyla 1 Ekim Dünya Yaşlılar Günü’nde ilimiz genelinde çeşitli faaliyetler aşağıdaki şekilde gerçekleştirilmiştir.

Şehitkamil İlçe Sağlık Müdürlüğümüz tarafından; Rabia Aile Merkezi’nde eğitim verilmiştir. Ayrıca özel bir diyaliz merkezi ziyaret edilerek bilgilendirme broşürleri dağıtılmıştır. Abdulkadir Konukoğlu Sağlıklı Hayat Merkezinde görevli fizyoterapist tarafından fiziksel aktivite konusunda eğitim verilmiş olup egzersiz salonunda günlük yapılacak aktivitelerle ilgili uygulamalı bilgilendirme yapılmıştır. Diyetisyenimiz tarafından boy, kilo ve bel çevresi ölçümü yapılarak beslenme konusunda eğitim verilmiştir. Psikolog tarafından eğitim verilerek bilgilendirme faaliyeti gerçekleştirilmiştir.

Şahinbey İlçe Sağlık Müdürlüğümüz tarafından; Balıklı Parkı’nda kurulan stantta vatandaşların tansiyonları ölçülmüş olup konuyla ilgili bilgilendirme broşürleri dağıtılmıştır.

Nurdağı İlçe Sağlık Müdürlüğümüz tarafından; semt pazarında kurulan stantta bilgilendirme broşürleri dağıtılmıştır.

İslahiye İlçe Sağlık Müdürlüğümüz tarafından; semt pazarında kurulan stantta  konuyla ilgili broşürler dağıtılarak vatandaşlarımız bilgilendirilmiştir.

Oğuzeli İlçe Sağlık Müdürlüğümüz tarafından; Oğuzeli Anadolu Lisesi’nde eğitim verilmiştir. Semt pazarında ve ASM’de kurulan stantta konuyla ilgili broşürler dağıtılarak vatandaşlarımız bilgilendirilmiştir.

Nizip İlçe Sağlık Müdürlüğümüz tarafından; huzurevi ziyaret edilerek yaşlılarımıza Salih Ekmekçi Sağlıklı Hayat Merkezi’nde görevli fizyoterapist ve eğitim hemşiresi tarafından bilgilendirme yapılmıştır. Ayrıca yaşam kalitesini artırmak adına günlük yapılması gereken fiziksel aktiviteler uygulamalı olarak gösterilmiştir. Millet Bahçesinde stant kurularak vatandaşlarımız bilgilendirilmiştir. Aile sağlığı merkezleri, sosyal tesisler ve kuran kursları gibi yerler ziyaret edilerek afiş ve broşür dağıtımı yapılmıştır.  

Araban İlçe Sağlık Müdürlüğümüz tarafından Aile Sağlığı Merkezi’nde stant kurularak farkındalık faaliyeti gerçekleştirilmiştir. Ayrıca Araban Merkez Kahvesi ziyaret edilerek demans konulu afiş asılıp broşür dağıtılmıştır.

Karkamış İlçe Sağlık Müdürlüğümüz tarafından Aile Sağlığı Merkezi’nde stant kurularak farkındalık faaliyeti gerçekleştirilmiştir.

Yavuzeli İlçe Sağlık Müdürlüğümüz tarafından Aile Sağlığı Merkezinde eğitim verilmiştir.

Yaşlılarımız dün ile bugün arasında köprü kuran, kültürümüzü ve değerlerimizi yarınlara taşımamızı sağlayan en değerli varlıklarımızdır. Bu bağlamda sağlıklı yaşlanma eylem planı gereği yıl boyunca ilimiz genelinde eğitim ve etkinlikler devam edecektir.

  • IMG_9291.JPG
  • IMG-20191001-WA0001.jpg
  • PHOTO-2019-10-01-14-16-15.jpg
  • WhatsApp Image 2019-09-30 at 14.55.42 (10).jpeg
  • WhatsApp Image 2019-10-02 at 11.18.38.jpeg
  • ys (1).jpg
  • ys (2).jpg
  • ys (3).jpg
  • ys (5).jpg
  • ys (4).jpg